مقالات

تاریخچه نیوپایپ

نیوپایپ برند محبوب لوله های پنج لایه تلفیقی(pex_b_al_pex)  با طول عمر بیش از 50 سال است. لوله های پنج لایه نیوپایپ از تلفیق فلز و پلیمر تولید می شوند و سازگاری با دمای حداکثر 90 درجه، ظریب انبساط طولی بسیار ناچیز و اتصالات پرسی و کوپلی با بالاترین کیفیت از ویژگی ها منحصر به فرد محصولات نیوپایپ است.
با پیشرفت علم و صنعت و بهینه سازی تولیدات، سیر تولید و به کارگیری لوله و اتصالات نیز دچار تغییر شد  و محصولات جدید با قابلیت های نوین جایگزین تولیدات و فناوری سابق گشت.
با توجه به هزینه های گزافی که برای ساخت یک ساختمان صرف می شود، کیفیت بالای مواد مورد استفاده اهمیت زیادی دارد. به این ترتیب تکنولوژی های جدید در ساخت ساختمان و تولید تاسیسات ساختمانی ورود پیدا کردند. این تکنولوژی ها لوله های تلفیقی پنج لایه ای را به دنبال داشتند تا با طول عمر بالای 50 سال، طول عمر کلی ساختمان را بالا برده و از استهلاک آن جلوگیری می کنند.

کاربرد نیوپایپ

لوله های پنج لایه (PEXb-Al-PEXb) به دلیل ساختمان خاص پلیمری و وجود فلز در آن برای مصارف مختلف تا حداکثر دمای 90 درجه کاربرد دارد. بیشترین مصرف لوله های نیوپایپ در لوله کشی ساختمان ها است. لوله های پنج لایه نوع جدیدی از لوله ها هستند که برای استفاده در آب رسانی مورد بهره برداری قرار می گیرند. در ادامه به بعضی دیگر از کاربرد های لوله و اتصالات نیوپایپ می پردازیم:

–    کلیه سیستم های آب سرد و آب گرم
–    تأسیسات سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع
–    سیستم های گرمایش از کف : در این سیستمها آب گرم در لوله های نیوپایپ که در زیر کف پوش ساختمان قرار داده شده است جریان پیدا می کند. گرما از لوله ها به کف ساختمان انتقال می یابد.

–    انتقال آب در رایزرها
–    کاربرد در صنایع پزشکی و بهداشتی : با توجه به قابلیتهای این نوع لوله از آن در صنایع پزشکی به وفور استفاده می شود مانند تولید گازهای طبی و سیستمهای دیالیز و … را می توان نام برد. لوله نیوپایپ را می توان در صنایع دارویی و غذایی و هر بخشی در تولید مواد شیمیایی در دمای کمتر از 90 درجه استفاده کرد.

– کاربرد صنعتی : در تولید مواد شیمیایی که لوله های فلزی قابل استفاده نیستند از لوله پنج لایه نیوپایپ می توان استفاده کرد و همینطور در صنایعی مانند ماشین سازی ، کشتی سازی، نفت و گاز و …

کاربرد در سیستمهای گرمایی و سرمایی : از آنجا که لوله های پنج لایه از در برابر فشار و شکستگی از مقاومت خوبی برخوردار هستند از آنها در لوله کشی سردخانه ها، فن کوئل ها، سیستم های تولید سرما و سیستم های جدید سرمایش از کف استفاده می شود. آب گرم در طول مسیر لوله های نیوپایپ بر خلاف لوله های فلزی دچار افت دمای محسوسی نمی شود.

انواع اتصالات پنج لایه نیوپایپ

اتصالات محصولات نیوپایپ از آلیاژ برنج تولید و روی آن با نیکل آبکاری می شود. این مواد اولیه باعث می شوند تا اتصالات نیوپایپ از فرسایش، رسوب گیری و خوردگی در امان باشند. این اتصالات با فناوریهای نوین تولید می شوند و با توجه به طراحی منحصر به فرد، کیفیت مواد اولیه و اورینگهای خاص و دقت نظارت ویژه در تولید نیوپایپ این محصولات عمر طولانی دارند و در شرایط سخت کاری و زمان طولانی دوام و آب بندی آنها قابل اطمینان بالایی است. نیوپایپ بر اساس استاندارد ملی ایران تولید می شود.

دو نوع اتصالات نیوپایپ تولید می شود.:

–    اتصالات پرسی نیوپایپ ( اتصالات پرسی تنها و یا به همراه اتصالات کوپلی در لوله کشی های پنج لایه استفاده می شوند، نصب این اتصالات در مقایسه با اتصالات رزوه ای آسان تر و سریع تر است. )
–    اتصالات کوپلی یا رزوه ای ( در این اتصالات از سه اورینگ استفاده می شود، با حداقل ابزار نصب می شود و آب بندی کامل ایجاد می کند. )

1-    روش اتصالات کوپلی (مهره ماسوره)

این روش خیلی آسان است و نیاز به وسیله خاصی ندارد. اتصال پرسی شامل سه قسمت است. اتصال، حلقه و مهره ای که روی آن بسته می شود.
اول قطعات اتصال باز می شود، با کالیبر توی لوله را کمی باز می شود. با استفاده از تیغه‌های در انتهای کالیبر با حرکت چرخشی دیواره داخلی لوله را کونیک (پخ) می شود. باید در انجام این کار دقت لازم را داشت چون دیواره لوله قبل از کالیبره کردن تیز است و می تواند اورینگ اتصال را پاره کند. این پارگی باعث نشتی می شود و آب بندی را با مشکل روبرو می کند. سپس مهره و سپس حلقه روی لوله قرار داده می شود لوله را وارده اتصال کرده و تا جایی که ممکن است به انتها می رسانند و سپس مهره را با یک آچار ساده یا آچار فرانسه به دنده آخر رسانده و محکم می شود.

2-    روش اتصالات پرسی

این روش هم بسیار آسان است اما احتیاج به پرس دارد. از آنجا که اتصالات پرسی به مهره احتیاج ندارند علاوه بر سبکی وزن ، ارزان تر هم هستند.
در این روش هم اول لوله کالیبر می شود. حلقه استیل بر روی لوله قرار می گیرد و  لوله وارد اتصال پرسی می شود و باید مطمئن شد که لوله به طور کامل وارد اتصال شده است. سپس حلقه را به سمت اتصال برده و با یک دستگاه پرس برقی یا دستی پرس می شود.

ساختار لوله نیوپایپ

محصولات پنج لایه نیوپایپ با توجه به اسم این محصولات مسلما از پنج لایه تشکیل شده اند، لایه اول آن که داخلی ترین لایه محسوب می شود از بهترین نوع پلی اتیلن با درجه تحمل حرارت بالا تولید شده است . بیرونی ترین لایه محصولات نیوپایپ که پنجمین لایه هم محسوب می شود با هم از پلی اتیلن مرغوب با درجه حرارت بالا تولید می شوند. لایه سوم آن از فلر آلومینیوم تشکیل شده است. این لایه ها از طریق چسب به هم متصل می شوند و در واقع لایه دوم و لایه چهارم آن از چسب تشکیل می شود. به همین علت به این محصول لوله های پنج لایه می گویند. استفاده از آلومینیوم در لایه سوم باعث منعطف شدن و طول عمر این لوله ها می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *