مقالات

لوله 5 لایه

لوله 5 لایه چیست؟

لوله 5 لایه شامل دو لایه چسب، یک لایه آلومینیوم و دولایه پلیمر می‌باشد. در ساختار لوله 5 لایه، لایه اول و آخر پلیمری بوده و مرکزی ترین لایه هم از جنس آلومینیوم است. مابین لایه‌های پلیمری و آلومینیوم نیز چسب قرار می‌گیرد.

همین ترکیب باعث شده که از مقاومت و کیفیت فوق العاده‌ای برخوردار بوده و بتوان با خیال راحت، آن را در تمامی پروژه‌ها مورد استفاده قرار داد.

تا به اینجای مطلب در رابطه با ساختار فیزیکی لوله پنج لایه صحبت کردیم. حال نوبت به ساختار شیمیایی آن است که همین موضوع مهم ترین دلیل محبوبیت آن به شمار می‌رود.

ساختار لوله پنج لایه از مواد پلی اتیلن بوده، که از پرمصرف ترین مواد در صنعت ساختمان سازی و سایر صنایع درسراسر دنیا محسوب می‌شود. هم چنین مقاومت فوق العاده‌ای در برابر یون‌های شیمیایی، حرارت، دمای بسیار پایین و فشار مکانیکی دارد.

در رابطه با کیفیت لوله پنج لایه نیز این اطمینان را به شما عزیزان می‌دهیم که، مقاومت فوق العاده‌ای در برابر تغییرات حرارتی، فشارهای محیطی، یون‌های شیمیایی خورنده و نمک دارند.همچنین از نظر بهداشتی نیز کاملا سالم بوده و در صورت استفاده، هیچ خطری سلامتی انسان را تهدید نخواهد کرد.

نحوه تولید لوله‌های پنج لایه

تولید لوله پنج لایه، در حالت کلی شامل دو روش عادی و اتوماتیک می‌شود که در نوع پیشرفته یا اتوماتیک آن، از به روزترین متدهای اروپایی استفاده می‌گردد.در فرایند تولید، آلومینیوم به کمک میز رول فرمینگ شکل می‌پذیرد و با لایه‌های دیگر یعنی چسب و لایه‌های پلیمری اکسترود می‌شود.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید، که خط تولید لوله‌های 5 لایه کاملا اتوماتیک است و به کمک جدیدترین دستگاه‌ها انجام می گیرد. همچنین برای افزایش سرعت تولید لوله پنج لایه، رول‌های آلومینیومی از قبل برش خورده و به صورت آماده در انبار نگه داشته می‌شوند.

درحالت کلی، لوله پنج لایه جزء جدیدترین قطعات در سیستم آبرسانی است و می‌توان بخاطر کیفیت در تولید وهمچنین مقاومت بسیار بالا، آن را جایگزین مناسبی برای لوله‌های تمام فلز دانست.

انواع لوله پنج لایه

1- لوله پنج لایه پکس ( PEX-AL-PEX )

2- لوله پنج لایه ( PPR-AL-PPR )

کاربرد لوله‌های 5 لایه

تا به اینجای مطلب در رابطه با لوله پنج لایه اطلاعاتی را کسب کردیم. حال می‌خواهیم در مورد کاربرد‌های آن‌ها هم بیشتر بدانیم.

این محصول پرطرفدار کارایی زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به استفاده در سیستم‌های آبرسانی اشاره کرد. همچنین برای گرمایش از کف در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از دیگر کاربردهای لوله پنج لایه می‌توان به سیستم اطفاء حریق و شبکه پخش آب شهری اشاره کرد.

همچنین سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی نیز یکی دیگر از مواردی هستند که، در آن‌ها از لوله 5 لایه استفاده می‌شود و برای ذوب یخ در پارکینگ‌ها هم کاربرد دارد.

کاربرد لوله پنج 5 لایه - قیمت نیوپایپ - قیمت لوله و اتصالات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *