مقالات

نیوپایپ

نیوپایپ چیست؟

نیوپایت یکی از برندهای صنعتی شرکت گیتی پسند است. این شرکت یکی از پیشگامان تولید و عرضه لوله و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است. لوله نیوپایپ و اتصالات نیوپایت در واقع نوعی از لوله و اتصالات است که از پنج لایه تشکیل شده است. ترکیب این تجهیزات، فلز و پلیمر است که در برابر دما تحمل بالایی دارند و قادر به تحمل دما تا 90 درجه سلیسوس هستند. همچنین جنس این لوله ها از نوع برنج است و با آلیاژ نیکل آبکاری شده اند. این امر موجب مقاومت بالا و نفوذناپذیری و همچنین زیبایی این محصولات شده است.

با تکنولوژی روز دنیا تهیه میشوند و با توجه به متریال های مصرف شده در این سازه، هزینه آن بسیار مناسب تر از نمونه های قدیمی است. به علت مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی، این لوله ها رسوب پذیری ندارند و به همین علت شما افت فشار را در این محصولات مشاهده نخواهید کرد. عمر مفید این سازه ها، حدود 50 سال به طور تخمینی است.

 

نیو پایپ

لوله نیوپایپ از نوع لوله های پنج لایه است که با تلفیق فلز و پلیمر مخصوص، علاوه بر مزایای لوله های فلزی و پلیمری نواقص آنها را نیز به حداقل رسانده است. پلیمر به کار رفته در لوله نیوپایپ از نوع پلی اتیلن شبکه ای (بهترین نوع پلی اتیلن) می باشد که تفاوتش با انواع پلیمرهای رایج دیگر، ساختار مولکولی شبکه ای آن است. این ساختار مزیت استحکام و پایداری را برای لوله نیوپایپ به همراه دارد، چرا که ساختار دیگر پلی اتیلن ها خطی و یا شاخه ای است که همین امر باعث می شود تا سایر پلی اتیلن ها روی طعم و بوی آب آشامیدنی تأثیر سوء بگذارند.پلیمرهای مشبک دارای خواصی مانند مقاومت در برابر خوردگی، عدم رسوب گیری، عدم پوسیدگی و جلوگیری از افت فشار می باشند و امروزه در سراسر جهان یکی از پرمصرف ترین مواد ترموپلاست به شمار می روند.

ساختار لوله نیوپایپ

لایه های بیرونی و میانی این لوله ها همانطور که گفته شد از پلیمری با عنوان پلی اتیلن ساخته شده و تعدادی از لایه های داخلی لوله های پنج لایه نیوپایپ نیز از فلز آلومینیوم تشکیل شده است. ارتباط و یا اتصال لایه‌های میانی و بیرونی لوله پنج لایه نیوپایپ از طریق چسب که بین این لوله ها قرار گرفته، برقرار می گردد و یا به عبارتی این لایه ها از طریق چسب به یکدیگر می چسبند و از استحکام بالایی برخوردارند.

مجموعا با توجه به لایه های متشکل این لوله ها که از پنج لایه تشکیل شده،لوله ای تحت عنوان لوله پنج لایه را تشکیل می دهند که لوله پنج لایه نیوپایپ یکی از برندهای معتبر در این زمینه می باشد. استفاده از فلز آلومینیوم در این لوله ها سبب طول عمر بالا و انعطاف پذیری این لوله ها می گردد.
طول عمر بالای این لوله ها به جهت استفاده از آلومینیوم به این صورت است که آلومینیو مانع از عبور اکسیژن و در نهایت زنگ زدگی در این لوله ها می گردد و همچنین باعث زاویه دادن لوله به هر شکل دلخواه می شود. از آنجا که سیستم های تاسیساتی جزء اساسی ترین بخشهای یک سازه به شمار می روند بنابراین لوله ها و اتصالات پنج لایه نیوپایپ می توانند جایگزین مناسبی برای انواع لوله های گالوانیزه و لوله های فولادی سیاه رنگ که دارای برخی معایب بودند،هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *