مقالات

5 مزیت لوله های پی وی سی که تاکنون نمی دانستید ..

لوله های پی وی سی (PVC-U) که در ایران به لوله های پلیکا شناخته می شوند همان لوله های خاکستری رنگی هستند که در طیف گسترده ای از پروژه های خطوط انتقال آب و فاضلاب های خانگی، پوشش کابلهای مخابراتی و برق کاربرد فراوان دارند. این لوله ها مطمئن، بادوام، اقتصادی و قابل بازیافت هستند. این خصوصیات منحصر به فرد لوله های پلیکا محبوبیت آنها را رقم می زند.
مواد اصلی سازنده لوله های پی وی سی، پلیمری است که از نفت و گاز و هوا و آب شور تشکیل شده است و طی فرآیند ترکیبی با سایر مواد لوله های PVC را تولید می کنند.
لوله های پی وی سی از لحاظ درجه مقاومت در مقابل کشش، حرارت، مواد شیمیایی و اسیدی و ضربه طبقه بندی می شوند.

لوله های پلیکا مطمئن و بی ضرر 

لوله های پی وی سی انتخاب مناسب برای انتقال آب آشامیدنی است. این به دلیل درجه بالای نفوذ ناپذیری و مقاومت در برابر خوردگی و ساییدگی، حرارت و مواد اسیدی و بازی است. تحقیقات نشان می دهد لوله های پی وی سی تنها پلاستیکی است که  Biofilmدر آن تشکیل نمی شود و یا در صورت تشکیل به سرعت از بین می رود.
لوله های پی وی سی با دوام و مقرون به صرفه است
اولین سیستم لوله کشی پی وی سی بیش از 80 سال پیش نصب شد و بیشتر آنها هنوز استفاده می شوند. طول عمر مورد انتظار یک لوله پی وی سی برای لوله های زیرزمینی 100 سال یا بیشتر است. سیستم های لوله کشی پی وی سی نرخ خرابی بسیار کمتری نسبت به سایر مواد نشان می دهد. طول عمر مفید بالا، نصب، تعمیر و نگهداری آسان و کم هزینه موجب شده است که لوله های  PVC انتخاب بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه ای باشند.

آمار شکست سیستم های لوله امریکا در سال 2018

نوع لوله درصد شکست
آهن 3.5
چدن 21.75
پی وی سی 1.5
آزبست 6.5
استیل 5
بتون 2

لوله های پی وی سی بهترین انتخاب برای محیط زیست

لوله های PVC دارای مزایای زیست محیطی روشنی نسبت به مواد سنتی هستند. لوله های پلیکا به عنوان یک مواد پلاستیکی با سطح کربن پایین نیاز به انرژی و منابع کمتری برای تولید دارند.
با توجه به وزن کم این لوله ها، هنگام حمل و نقل انرژی کمتری مصرف می شود. لوله های پی وی سی علاوه بر عمر مفید طولانی و حداقل هزینه نگهداری، به راحتی قابل بازیافت هستند. بسیاری از لوله های PVC جدید دارای مواد بازیافت شده هستند. به عنوان مثال لایه داخلی لوله های سه لایه از PVC های بازیافت ساخته شده است. علاوه بر این، سطح فوق العاده صاف از لوله های پی وی سی هزینه های پمپاژ و مصرف انرژی را کاهش می دهد. اتصالات بدون نشت اتلاف آب را از بین برده است. این برای محیط زیست بسیار سودمند است.

لوله های PVC قابل بازیافتند

لوله های پی وی سی به راحتی قابل بازیافت هستند و می توانند چندین بار بدون آسیب رساندن به خواص فنی خود، بازیافت شوند. هر سال حدود پنجاه هزار تن لوله های پی وی سی در اروپا بازیافت می شوند. این بازیافت برای تولید لوله های جدید و طیف وسیعی از محصولات PVC دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. صدور گواهینامه های کیفی برای مواد بازیافتی، امنیت و کیفیت لوله های پلیکا بازیافت شده را تامین می کنند.

با بازیافت پی وی سی شغل ایجاد کنیم و انرژی ذخیره کنیم

استفاده از PVC بازیافتی به اهداف بهره وری منابع و حفظ منابع طبیعی کمک می کند. برای هر کیلوگرم از بازیافت پی وی سی، 2 کیلوگرم CO2 ذخیره می شود. بر این اساس، صرفه جویی CO2 از بازیافت پی وی سی در اروپا در حال حاضر بیش از 1.2 میلیون تن در سال است. علاوه بر این، تقاضای انرژی اولیه PVC قابل بازیافت تا 90٪ پایین تر از تولید PVC ساخته شده است. در واقع بازیافت پی وی سی شغل های سبز ایجاد می کند. 639،648 تن PVC در سال 2017 توسط اروپا در سال 2017 به ایجاد 1200 شغل مستقیم در واحدهای بازیافت کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *